Kľúč k úspešnej komunikácii s ChatGPT: Ako tvoriť prompty, ktoré fungujú 
Image Description
Bez ohľadu na to, čo si o tom myslíte, na základe skúseností, pokusov, počutých alebo čítaných informácií, si podvedome vytvárate nielen databázu informácií, ale aj očakávania. Keď budete chcieť dobrú radu od babičky alebo kolegu, vzhľadom na ich pozadie, jazyk, sociálne a lokálne vplyvy, vzdelanie alebo mieru znalostí o téme, budete v oboch prípadoch postupovať rozdielne. Ani babička, kolega ani ChatGPT nemajú „v hlave“ to, čo vy, a preto interpretujú informácie iným spôsobom.

Je to stále len komunikácia. A tak, ako pri komunikácii s človekom, aby sme druhej strane objasnili všetky potrebné fakty, aj v tomto prípade musí mať informácia nejakú štruktúru. A štrukturovaná komunikácia s AI, teda prompt, je vstupná inštrukcia, informácia alebo otázka, ktorú poskytujeme umelej inteligencii. Pri komunikácii s ľuďmi tiež nie je vhodné skákať z témy na tému, ak chceme zachovať informačnú hodnotu a predísť nedorozumeniam. 

Pri zostavovaní promptov je potrebné dodržať určité poradie informácií, z ktorých by mali byť tieto prompty zložené, a ktoré objasňujú a pomáhajú ChatGPT porozumieť očakávanému výstupu. Z týchto informácií si môžeme urobiť komponenty a skladať z nich prompty.

Použitie 6 komponentov pre tvorbu promptov

Pozrime sa, ako vytvoriť prompt zostavený z komponentov, ktoré pomôžu umelej inteligencii ako je ChatGPT lepšie pochopiť, čo od nej očakávate. 

Persóna: Určte „personu“ alebo rolu, ktorú by mal model AI zaujať pri plnení úlohy - napríklad ako expert v určitom odbore alebo používajúci konkrétny tón komunikácie.
Image Description
Kontext: Pridajte relevantný kontext, ktorý poskytne modelu potrebné informácie pre splnenie úlohy. Môže obsahovať špecifické detaily alebo obmedzenia.
Image Description
Úloha: Začnite tým, že špecifikujete konkrétnu akciu alebo úlohu, ktorú má AI model vykonať. Použite na začiatku aktívne slovesá ako „napíš“, „analyzuj“, „vytvor“...
Image Description
Formát: Jasne stanovte formát, v ktorom má byť výsledok prezentovaný - newsletter, článok, odstavec, tabuľka, bodový zoznam atď.
Image Description
Príklady: Vložte prípadné príklady alebo vzory, aby mal model konkrétne referenčné body pre požadovaný výstup. Napríklad priložte súbory s informáciami, alebo odkazy na stránky.
Image Description
Tón: Nakoniec určte požadovaný tón alebo štýl, v ktorom má byť výsledok prezentovaný - priateľský, formálny, inšpiratívny alebo možno dokonca vtipný.
Image Description
Týmto spôsobom budete mať jasne definované inštrukcie pre AI model a pomôžete mu generovať výstup, ktorý sa čo najviac podobá ľudskému písaniu.

Ak sa chcete pozrieť, ako vyzerá kompletný prompt a aký výsledok je možné dosiahnuť, pozrite si tu: https://chat.openai.com/share/ac9d873d-0a58-4ac2-be06-430141159fd0.

Samozrejme, že prvý výstup nebude pravdepodobne dokonalý a bude potrebné ho vygenerovať znova, upraviť, niečo zmeniť, skúsiť iné prompty, testovať a skúšať, zasahovať manuálne až do doby, kým nebudete s výsledkami spokojní. Zo začiatku to môže byť zdĺhavé, ale keď získate skúsenosti s tvorbou promptov, pôjde to určite ľahšie.

Celý tento postup je podľa mňa tvorivý proces. Osobne to tak vnímam. Je to premena niečoho na niečo iné, nové a výnimočné. Jediným rozdielom je podľa mňa, že vám v tom pomáha generatívna umelá inteligencia. Prečo nie?!